عرضه برجسته نگار جدید با دو امکان تازه

عرضه برجسته نگارهای پکتوس با دو امکان تازه: برجسته نگار به عنوان یکی از ابزارهای کمکی در جهت تسهیل دسترسی نابینایان به رایانه، چندین سال است که مورد توجه بسیاری از نابینایان در سراسر دنیا قرار گرفته است. شاهد این مدعا هم تولید مدلهای مختلف، با طراحیها و امکانات متفاوت است. از برجسته نگارهای ۸۰ حرفی بزرگ و سنگین گرفته تا انواع کمتر از ۲۰ حرف که سبک و خوشدست است و به راحتی حتی میشود در جیب آن را جا بجا کرد و به درد متصل کردن به مبایل و تبلت و لپتاپ میخورد. انواع حافظه دار و مجهز به پردازشگر و بلوتوث و وایفای هم از دیگر مدلهایی است که نابینایان در کشورهای پیشرفته به آن دسترسی دارند. در ایران اما شرکت پکتوس، به عنوان تولید کننده انحصاری دستگاه برجسته نگار، در بیش از دو دهه فعالیت خود در این زمینه، توانسته در روندی امیدوار کننده، چند نمونه از این دستگاه را به مرحله تولید و عرضه برساند و خبرها حاکی از آن است که محصولات به روزتری هم در راه است که به محض فراهم شدن بسترهای لازم، تولید و روانه بازار خواهند شد.

در محصول تازه ای که این شرکت تولید کرده، دو قابلیت جدید در اختیار کاربران نابینا قرار گرفته است. قابلیت اول مربوط میشود به امکان سفت یا نرم کردن سلولها به سلیقه کاربر. به کمک این قابلیت، کاربر خواهد توانست هر زمان که لازم است با تغییر ولتاژ، نوشته ها را –به اصطلاح بریلخوانها- پر رنگ یا کمرنگتر کند. این قابلیت به درد کسانی میخورد که توان مطالعه طولانی مدت را با برجسته نگار ندارند و بعد از دقایقی، انگشتانشان بیحس میشوند. در چنین موقعیتهایی، کاربر میتواند نوشته ها را اصطلاحاً کمرنگتر کند تا بیحسی انگشتان برطرف گردد.

دومین تغییری که در برجسته نگارهای عرضه شده از سوی پکتوس ارائه شده مربوط میشود به چگونگی شناساندن این دستگاه به سیستم عامل ویندوز. روند این شناسایی تا کنون به این ترتیب بوده که پس از متصل کردن دستگاه به رایانه، لازم بود کاربر نرم افزار راه انداز این دستگاه را نصب کند تا این شناسایی صورت بگیرد. کارشناسان پکتوس اما در محصول تازه خود، از تکنولوژی «HID» یا «human interface device» بهره گرفته اند که به کمک آن دیگر نیازی به نصب درایور وجود نخواهد داشت و به محض اتصال دستگاه به رایانه، ارتباط آن با ویندوز برقرار خواهد شد و به این ترتیب، یکی از مراحلی که برخی کاربران از چگونگی انجامش گله داشتند، از میان برداشته شده است.

این تغییرات، در تمامی محصولاتی که از این به بعد از سوی پکتوس عرضه میشوند، اعمال شده است، اما در مورد برجسته نگارهای قدیمی، این قابلیت وجود دارد که صاحبان این برجسته نگارها، بدون نیاز به تعویض کامل دستگاه و تنها با نصب بُردِ جدید، آن را به این دو امکان مجهز کنند.

روزنامه ایران سپید 

دوشنبه 30 آبان

 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت