سایت راهنمای ویژه نابینایان در موزه ملی ایران راه اندازی شد

برای نخستین بار در ایران

سایت راهنمای ویژه نابینایان در موزه ملی ایران راه اندازی شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراسم راه اندازی سایت راهنمای ویژه نابینایان در موزه ملی ایران با حضورعلی صابری عضو شورای شهر تهران،  معینی مدیر مسئول روزنامه ایران سپید و میهمانانی از روشندلان برگزار شد.

صابری راه اندازی سایت راهنمای ویژه نابینایان در موزه ملی ایران را به عنوان گامی موثر در راه دسترس پذیری فرهنگی توصیف و اضافه کرد: دسترس پذیری آسان فرهنگی مدل بسیار خوبی است که جامعه جهانی امروز به نیاز آن پی برده است.

او خاطر نشان کرد این نیاز نه فقط در اماکن فرهنگی و موزه ها بلکه در تمام جامعه ضرورت آن احساس شده و سالهاست به دو شیوه ارائه اطلاعات صوتی و لمس پذیری اجرا و باعث ایجاد تصویر و تفسیرسازی برای نابینایان شده است.

او ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک شاهد آن باشیم که "دسترس پذیری" پیوست تمام پروژه های شهری شود.

معینی مدیر مسئول روزنامه ایران سپید و مدیرعامل شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور نیز از این حرکت "آشتی نابینایان با موزه" یاد کرد و گفت: چنین اقدامی موزه را از مکانی دور از دسترس برای نابینایان خارج و دیدن موزه را از طریق لمس کردن و شنیدن برای روشندلان امکان پذیرکرده است.

او گفت: سیستم شنیداری و لمس مولاژ اشیاء و پرینت های برجسته در کنار شناسنامه آثار به خط بریل درک عینی و زنده برای بازدید کننده نابینا به همراه خواهد داشت.

معینی افزود: امیدواریم این اتفاق شروع مسیر و تجربه ای تازه برای ایجاد یک مجموعه راهبردی و قابل دسترس برای نابینایان کشور در همه موزه ها و امکان تاریخی – فرهنگی باشد.

سعید صادقپور مسئول فنی پروژه راهنمای ویژه نابینایان نیز در توضیح چگونگی فعالیت این سایت گفت: در این سایت روشندلان به سه روش می توانند اطلاعات موزه و اشیاء را دریافت می کنند.

1-     سیستم صوتی و بریل که به کمک آن مخاطب نابینا می تواند اطلاعات  را هم به صورت شنیداری دریافت کرده و یا بر روی صفحه ایی که جایگزین کیبورد بوده و با نوشته هایی به خط بریل طراحی شده مطالب مورد نظررا مطالعه کند. سیستم موردنظر این ویژگی را دارد که در هر جای برنامه کاربر می تواند تغییرات دلخواه را وارد کرده و اطلاعات را به یکی از دو روش شنیداری یا مطالعه نوشته های خط بریل دریافت نماید.

2-      پرینت های برجسته اشیاء که با لمس کردن حجم برجسته شئی قادر به درک عینی از آثار خواهند بود همچنین شناسنامه اثر نیز در قسمت زیرین پرینت برجسته به خط بریل نوشته شده است.

3-      مولاژ و کپی آثار که با لمس کردن آن نابینا می تواند بازدیدی عینی و واقعی از یک شئی باستانی در موزه داشته باشد.

بر اساس این گزارش سایت راهنمای ویژه نابینایان برای نخستین بار در ایران در موزه ملی و به دستور معاون رییس جمهور و  رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جهت تجهیز و بروز رسانی موزه ها و اماکن تاریخی برای سهولت استفاده روشندلان راه اندازی شده است.

1394/05/18

لینک خبر : 

http://www.chtn.ir/Default.aspx?tabid=84&articleType=ArticleView&articleId=100745

 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت