افتتاح سامانه خدمات بانکی نابینایان در بانک تجارت

روز شنبه ۱۳ شهریور، مراسم افتتاحیه سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان در شعبه بانک تجارت فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد.
نادر خواجه حق وردی، قائم مقام مدیرعامل بانک تجارت با اشاره به اینکه فراهم آوردن امکان دسترسی آسان به خدمات بانکی برای نابینایان، یکی از رئوس اصلی برنامه مسئولیت های اجتماعی بانک تجارت است اظهار داشت: امیدواریم افتتاح این باجه در تسهیل انجام امور بانکی برای هموطنان عزیز نابینا و کم بینا موثر واقع شود.
حق وردی با اشاره به برنامه ی آینده بانک تجارت برای سفارشی سازی خدمات دستگاه های POS برای نابینایان و کم بینایان گفت: امروز طی هماهنگی هایی که با مسئولان آیتی و سازمان روش ها انجام شد، قصد داریم سامانه های فروشگاهی را نیز برای افراد نابینا دسترس پذیر کنیم.
همچنین قرار شد سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان، در سایر مراکز استان های کشور نیز راه اندازی شود.
وی افزود: امیدواریم با همکاری سایر بانکها و شرکتهای تامین کننده خدمات بانکداری الکترونیک ، دسترسی ایرانیان توانخواه به خدمات بانکی به استانداردهای بین المللی نزدیکتر شود .
در ادامه این مراسم، مهندس سعید صادقپور، مدیرعامل شرکت دانش بنیان پکتوس که این طرح را به همراه انجمن نابینایان ایران عملیاتی کرده اند گفت: تکمیل فرمهای بانکی در این باجه، از طریق یک دستگاه برجسته نگار دارای صفحه کلید و نمایشگر بریل صورت می گیرد و دستیار صوتی نیز برای استفاده از کلیه خدمات این باجه فعال شده است .
وی افزود : مشتریان نابینا و کم بینا برای استفاده از خدمات این باجه نیاز به حضور همراه نداشته و می توانند کلیه عملیات بانکی همچون افتتاح حساب ، واریز وجه ، تکمیل تقاضای اعطای تسهیلات و … را خود به صورت مستقل به انجام رسانند .
در ادامه این نشست، اوضاعی مدیر امور سازمان و روشهای بانک تجارت نیز گزارشی از برنامه های آتی این بانک برای تسهیل دسترسی مشتریان دارای معلولیت جسمی و حرکتی به خدمات بانکی ارائه کرد .
علی اکبر جمالی، مدیر عامل انجمن نابینایان ایران در حاشیه این مراسم گفت: یکی از حقوق اجتماعی افراد نابینا امکان دستیابی برابر آنها به خدمات شهری است.
با بررسی هایی که صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم خدمات بانکی برای نابینایان در شعب بانک ها، دسترس پذیر نیست.
از این رو، طی جلسات فراوان و مذاکراتی که در سه سال گذشته با مدیران بانک های مختلف و بانک مرکزی انجام گرفت، پس از پست بانک، بانک شهر، امروز نیز شاهد افتتاح سامانه بانکی ویژه نابینایان در دو شعبه بانک تجارت، شعبه فرهنگسرای بهمن و دروس و روز یکشنبه نیز در بانک سپه هستیم.
از شرکت پکتوس هم تشکر میکنیم که در این راه کنار ما بودند و بخشی از کارها را این عزیزان پیش بردند.
به زودی دو بانک صادرات و کشاورزی نیز به این طرح خواهند پیوست.
مدیر عامل انجمن نابینایان ایران در پایان افزود: درخواست ما توسعه این خدمات در سایر استان های کشور است و انتظار داریم در شهرستان ها به ویژه مراکز استان های مختلف، حداقل یک یا دو شعبه برای افراد نابینا دسترس پذیر شود.
در مراسم افتتاحیه بانک تجارت که روز شنبه ۱۳ شهریور برگزار شد، وبسایت نابینایان پکتوس با نادر حق وردی قائم مقام مدیر عامل بانک تجارت و علی اکبر جمالی مدیر عامل انجمن نابینایان ایران مصاحبه ای اختصاصی ترتیب داده است که مصاحبه با آقای حق وردی را می توانید از اینجا  و مصاحبه با مدیر عامل انجمن نابینایان ایران را از این لینک دانلود کنید.
منبع بخشی از خبر فوق، از لینک روابط عمومی بانک تجارت  

 
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت