افتتاح سامانه بانکی ویژه نابینایان در بانک آینده

به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی عصای سفید، سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان در یکی از شعب بانک آینده افتتاح شد. پروژه راه اندازی سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان مدتیست از سوی شرکت پکتوس، با همکاری انجمن نابینایان ایران اجرا میشود که در تازه ترین گام، طراحان این پروژه شعبه مرکزی بانک آینده، واقع در دوراهی یوسفآباد را برای راه اندازی این سامانه انتخاب کرده اند.

در این پروژه، مشتری نابینا با استفاده از سخت افزار نمایشگر بریل موسوم به برجسته نگار و نرم افزارهای مخصوص آن، این امکان را مییابد که مستقلاً امور بانکی خود مثل افتتاح حساب، انتقال وجه، واریز مبلغ و… را انجام دهد.
برجسته نگار به مشتری نابینا امکان میدهد که با استفاده از کلیدهای مکان نما، روی عنوان فرم مد نظر خود قرار بگیرد و با فشردن کلید inter, وارد صفحه جزئیات آن فرم شود و مشخصات لازم را با استفاده از کلیدهای نوشتاری نمایشگر، نوشته و ثبت کند. به محض ورود مشتری نابینا، یکی از پرسنلهای بانک او را در محل باجه ۱ مستقر میکند و مسئول باجه، برای حفظ مسائل امنیتی، یک گوشی در اختیار او قرار میدهد.
پس از انجام امور بانکی از سوی مشتری نابینا و وارد کردن کلید ثبت، فرم پر شده به وسیله چاپگر چاپ میشود.

دکتر رشیدی، معاون امور شعب بانک آینده، در گفتگو با روزنامه ایران سپید، نگاه بانک آینده به معلولان را اجتماعی دانست. وی بیان داشت: «دکتر رسول اف، مدیر عامل محترم بانک آینده، از دوران جوانی با سمتهایی که در عرصه اقتصاد کشور داشتند، نگاهی ملی را تعقیب میکنند و این نگاه در بانک آینده پر رنگ تر شده، چرا که به مسئولیت اجتماعی ارزش خاصی قائل هستند. بر همین مبنا، شعار بانک آینده، بر سرنوشت نسل آینده متمرکز است: (آینده روشن است) بنابر این شعار، استراتژی بانک آینده، برنامه ریزی برای اجرای طرحهای پیشگام به منظور ارائه خدمات بهتر به اقشار جامعه است.

ما معلولیت را محدودیت نمیدانیم؛ مهم، استعداد فرد در انجام مشارکتهای اجتماعیست، این مهم نیست که او یک پا دارد یا قدرت بینایی ندارد.» رشیدی در پاسخ به پرسشی پیرامون توسعه این سامانه در سایر شعب بانک آینده اظهار داشت: «ما عملکرد این سامانه و بازخوردهای آن را بررسی میکنیم. در صورت مشاهده استقبال از سوی مشتریان، قطعاً شعب دیگر را آماده اجرای این پروژه خواهیم کرد

سعید صادقپور، مدیر عامل شرکت پکتوس در گفتگو با ایران سپید، از راه اندازی این سامانه در ۸ بانک خبر داد: «خوشبختانه سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان که با همکاری انجمن نابینایان و شرکت پکتوس راه اندازی میشود، در ۸ بانک اجرایی شده؛ پست بانک، بانک شهر، بانک آینده، بانک کشاورزی، بانک تجارت، بانک سپه، بانک صادرات و بانک رفاه که مورد اخیر در همین هفته و قبل از افتتاح شعبه مرکزی بانک آینده، در شعبه مرکزی رفاه نصب شد، اما افتتاح آن و بانکهای صادرات و کشاورزی منوط به مناسبت های دیگری است.

 
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت