تاریخچه

شركت پكتوس‌ اولين و تنها توليد كننده ي تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان در سالِ 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتيِ شريف تاسيس گرديد و  از بدو تاسيس تا كنون بجز فعاليت در زمينه مهندسيِ رايانه ( سخت افزار و نرم افزار ) در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان فعال بوده است. در زير برخي از دستاوردهاي اين شركت در اين زمينه معرفي شده اند:

 

  ارائه  اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سالِ 1373 بنامِ كامپيوتر گوياي اميد، توسط شركت پكتوس‌ كه  با خروجيِ تك حرف صوتي فارسي و انگليسي و عربي عمدتاً با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل تهيه گرديد.

برگزاري اولين دوره آموزش كامپيوتر براي نابينايان در مجتمعِ خدمات بهزيستي نابينايان كشور ( رودكي) در سالِ 1374

توليد اولين نمايشگر لمسيِ  بريل‌ در ايران، بنام برجسته‌نگار در سالِ 1376 كه براي اولين بار در جهان، نابينايان را قادر به  استفاده الكترونيك از متون بريل  فارسي و عربي  ساخت.

ارائه اولين نرم افزار تبديل متن به گفتار فارسي با  خروجيِ صوتيِ كلمه خوان در سالِ 1378 كه جايگزين نمونهِ حرف خوان گرديد، با وجود تمام مسائلي كه اين نرم افزار با آن  روبرو  بود كه عمدتا  ريشه در ساختار و رسم‌الخط زبان فارسي دارد، پوشش‌دهنده اكثريت نيازهاي صوتي استفاده‌كنندگان بود.

ارائه  نرم‌افزارهاي صفحه‌خوان ويندوز WSR و صفحه خوانِ DSR  براي محيطِ  Dos  در سالِ 1380    كه با توسعه  نرم‌افزارهاي سودمند ديگر براي دستگاه برجسته‌نگار، اين دستگاه را بعنوان تنها ابزار دسترسي به متون تخصصي، شبكه‌هاي اطلاع‌رساني اينترنت و برنامه‌هاي كاربردي بصورتِ فارسي و انگليسي و عربي ساخت.

در سالِ 1381 و 1382 با توسعه نرم افزارهاي نويدِ4 و پكجاز، مجموعه كاملي از ابزارهاي دسترسيِ نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسي در دسترس قرار گرفت   .

 ارائه برجسته نگارِ 2 ، نمايشگر لمسيِ بريل با قابليت اتصال به پورت يو اس بي و بدون نياز به منبع تغذيه در سالِ1384

ارائه نرم افزارهاي نويدِ 5 و پكجازِ 8 مبتني بر اولين نرم افزار تبديل متن به گفتار فارسي با موتور توليد صوت ماشيني در سالِ 1386

 ارائه سيستم كمك آموزشيِ لمسي و صوتيِ سروش، جهت انتقال مفاهيم تصويري به نابينايان

اخذ گواهي از بنياد ICDL جهاني جهت آموزش و آزمون نابينايان در ايران

ارائه نسخه ي قابل تكثير نرم افزارهاي نويد و پكجاز با موتور توليد صوت بر مبناي صداي انسان با دو  صداي اميد و آوا  با همكاريِ سازمان بهزيستي كشور براي استفاده رايگانِ نابينايان كشور

دانلود ها
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت