تجلیل انجمن نابینایان ایران از شرکت پکتوس به واسطه توسعه خدمات بانکی برای نابینایان در ایران

علی اکبر جمالی، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره انجمن نابینایان ایران در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی عصای سفید که در مجتمع پردیس قلهک تهران برگزار شد، به پاس طراحی، نصب و راه اندازی سامانه خدمات بانکی ویژه نابینایان در برخی از شعب بانکهای شهر، آینده، پست بانک ایران، صادرات، سپه، تجارت، کشاورزی و رفاه کارگران، به شرکت دانش بنیان پکتوس اعطاء کرد.

سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعب، طرح مشترک انجمن نابینایان ایران و شرکت  دانش بنیان پکتوس است.
ایده شکل گیری این سامانه برای نابینایان، به بخشنامه بانک مرکزی در سال ۹۱ بر می گردد.
اداره مطالعات و مقررات بانکی، بانک مرکزی طی بخشنامه شماره۱۳۱۱۶۴/۹۱ مورخ ۱۷/۵/۱۳۹۱ به مدیران شبکه بانکی اعلام کرد: نابینایان محترم در استفاده از کلیه خدمات بانکی( به جز خدمات حساب جاری) مواجه با هیچگونه محدودیتی نبوده و ملزم به همراه داشتن شخص دیگر نمیباشند. در راستای این بخشنامه و مسئولیت اجتماعی که تمامی سازمان ها در جهت تعمین برابر حقوق شهروندی معلولین با سایر مردم جامعه دارند، در ابتدا در ۲۳ مهر ماه سال ۹۴، همزمان با روز جهانی عصای سفید شعبه مرکزی پست بانک واقع در خیابان میرزای شیرازی سامانه بانکی ویژه نابینایان در شعب را افتتاح کرد.
از آن پس تا کنون، سه شعبه بانک شهر، دو شعبه بانک تجارت، دو شعبه بانک سپه، یک شعبه بانک کشاورزی، یک شعبه بانک صادرات، یک شعبه بانک رفاه و یک شعبه در بانک آینده، به این سامانه مجهز شده اند.
این سامانه، شامل دستگاه برجسته نگار و نرم افزار گویای فرمهای بانکی است.
در ابتدا، نرم افزار فرمهای بانکی روی رایانه باجه نصب شده و اطلاعات مندرج در فرم های بانکی، به صورت صوتی برای افراد نابینا خوانده می شود. یکی دیگر از ابزار های مورد نیاز در این سامانه، دستگاه برجسته نگار است که می بایست به رایانه شعبه متصل شود. دستگاه برجسته نگار که یکی از اختراع های شرکت پکتوس است، دارای صفحه کلید و نمایشگر بریل بوده و تکمیل فرمهای بانکی با استفاده از صفحه کلید ویژه نابینایان و توسط آنها انجام می شود.
کلیه اطلاعات موجود در فرمهای بانکی، از طریق نمایشگر بریل دستگاه برجسته نگار برای نابینایان قابل خواندن است.
به وسیله این سامانه، مشتریان نابینا قادر خواهند بود بدون نیاز به حضور همراه، فرمهای درخواست انواع عملیات بانکی را مثل افتتاح حساب، دریافت وجه، واریز وجه، خدمات کارت و … ، با استفاده از ورودی و خروجیهای صوتی و بریل تکمیل کنند.
فرمهای تکمیل شده توسط چاپگر باجه پرینت و برای انجام عملیات در اختیار مسئول باجه قرار می گیرد.

 
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت