راه اندازی سامانه بانکی نابینایان بانک رسالت در سه استان کشور

دوشنبه 25 بهمن 1395

بانک قرض الحسنه رسالت در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف تکریم ارباب رجوع و بهره‌مندی مطلوب نابینایان از خدمات بانکی، اقدام به راه اندازی سامانه خدمات بانکی نابینایان در سه استان تهران، قزوین و کرمان کرد.

به گزارش وبسایت نابینایان شرکت پکتوس، در مراسمی با حضور مدیرعامل و مدیران ارشد بانک قرض الحسنه رسالت، قائم مقام انجمن نابینایان ایران و مدیر عامل شرکت پکتوس، سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعبه مرکزی تهران راه اندازی شد.

محمدحسین حسین زاده، مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت دراین مراسم گفت: راه اندازی سامانه خدمات بانکی نابینایان در راستای مسئولیت اجتماعی این بانک به شمار می رود.

حسین زاده با بیان اینکه بانک قرض الحسنه رسالت بانکی اجتماعی، خرد و قرض الحسنه است که ۸۰درصد مردم، جامعه هدف آن به شمار می روند، افزود: به طور یقین، بسیاری از نابینایان نیز جزء این جامعه هدف هستند و از خدمات بانک قرض الحسنه رسالت بهره مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه این سامانه در بانک قرض الحسنه رسالت استان های تهران، کرمان و قزوین راه اندازی شده است، یادآور شد: در آینده سایر استان ها نیز به این سامانه مجهز خواهند شد.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت گفت: سعی بر این است با راه اندازی کانونی در بانکداری اجتماعی خدماتی متمرکز به نابینایان ارائه شود. با ایجاد این کانون و تمرکز در موبایل بانک و اینترنت بانک، مراجعه حضوری نابینایان به شعب به حداقل می رسد و خدمات متنوعی نیز دریافت خواهند کرد.

منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای راه اندازی این سامانه در بانک های سراسر کشور، بر فرهنگ حمایت از معلولان در جامعه تاکید کرد.

شادکام اظهار امیدواری کرد نابینایان بتوانند از رسالت اجتماعی بانک قرض الحسنه رسالت به خوبی بهره مند شوند.

در ادامه، سعید صادق پور مدیرعامل شرکت پکتوس گفت: با راه اندازی این سامانه، هموطنان نابینا می‌توانند با مراجعه به شعب مجهز به سامانه تمام خدمات دریافت، پرداخت، افتتاح حساب و … را به تنهایی و با استفاده از این سامانه انجام دهند.

اساس کار سامانه خدمات بانکی نابینایان، شامل دستگاه برجسته‌نگار و نرم‌افزار فرم‌های بانکی، به‌گونه‌ایست که فرد نابینا می‌تواند فرم‌های درخواست انواع عملیات بانکی مثل افتتاح حساب، دریافت و واریز وجه، خدمات کارت و … را با استفاده از ورودی و خروجی های صوتی و بریل تکمیل کند، سپس فرم‌های تکمیل شده توسط چاپگر باجه پرینت شده و برای انجام عملیات در اختیار مسئول باجه قرار می‌گیرد.

افتتاح نخستین سامانه بانکی نابینایان در استان قزوین

در مراسمی مشابه در استان قزوین که با مساعدت کانون توانا برگزار شد، سامانه خدمات بانکی نابینایان در بانک رسالت قزوین شعبه طالقانی افتتاح شد.

حامد نجفی مدیریت شعب بانک رسالت استان قزوین با بیان اینکه بانک ها علاوه بر ارائه خدمات بانکی، از رسالت اجتماعی نیز برخوردار هستند،افزود:یکی از وظایف بانک ها ایجاد بسترهای مناسب جهت استفاده اقشار مختلف جامعه از خدمات بانکی است و راه اندازی سامانه یاد شده نیز در راستای تحقق بخشی به این موضوع بوده است. به وسیله این سامانه، محدودیت های پیش روی نابینایان رفع می شود و افراد نابینا می توانند به صورت مستقل کار های بانکی واقع در شعبه را انجام دهند. نجفی اظهار کرد: در راستای تکریم ارباب رجوع و بهره مندی مطلوب نابینایان از این سامانه، باجه ای مخصوص نابینایان در شعبه طالقانی قزوین تجهیز شده به گونه ای که مشتریان نابینا فرم های درخواست انواع عملیات بانکی مثل افتتاح حساب، دریافت وجه، واریز وجه و خدمات کارت را با استفاده از ورودی و خروجی های صوتی و بریل تکمیل نموده و سپس فرم های تکمیل شده توسط چاپگر باجه پرینت و برای انجام عملیات بانکی در اختیار مسئول باجه قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه استفاده از این سامانه برای نابینایان یک اقدام خیرخواهانه است، در پایان گفت:نابینایان می توانند در مراجعه های خود به بانک بدون هیچگونه اعمال محدودیت یا الزام به داشتن همراه امین به انجام مراودات بانکی خود بپردازند.

گفتنی است: شعبه امام خمینی بانک رسالت کرمان نیز به سامانه خدمات بانکی نابینایان مجهز شده است.

طرح دسترس پذیری انجام عملیات بانکی نابینایان در شعب، توسط شرکت دانش بنیان پکتوس و با همکاری انجمن نابینایان ایران صورت گرفته است.

 

 

 
 
 
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت