تقدیر از شرکت پکتوس به پاس سه دهه فعالیت برای نابینایان

دوشنبه 6 آبان 1398

در مراسم روز جهانی ایمنی عصای سفید، از شرکت پکتوس به پاس ۲۸ سال فعالیت در عرصه تولید تجهیزات رایانه ای ویژه نابینایان تقدیر به عمل آمد.

مراسم روز جهانی ایمنی عصای سفید طبق سنوات سال های گذشته، امسال نیز در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد.
در این مراسم، انجمن نابینایان ایران از مهندس سعید صادقپور مدیرعامل شرکت پکتوس به پاس خدماتی که این شرکت در سه دهه گذشته نسبت به نابینایان ارائه کرده است، با اهدای لوحی تقدیر کرد.

بخشی از فعالیت های پکتوس در سال های اخیر بدین شرح است:

ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (Braille PDA) با نام برجسته نگار هوشمند همراه، یکی از جدیدترین محصولات شرکت پکتوس بود که روانه بازار شده است.
برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است.
در سال های گذشته، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار توسط شرکت پکتوس انجام شد و در حال حاضر، ۱۶۳ شعبه از ۲۲ بانک کشور به این سامانه تجهیز شده است.
با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند.
سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال ۹۶ برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد و در مهرماه ۹۸ در شعبه بوستان این فروشگاه نیز نصب و راه اندازی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند.
دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و وبسایت فروشگاه مجازی شهروند است.
در کنار تمامی خدمات ذکر شده در بالا، شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند.
وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد دیگری از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند.
پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و انتشار هفته نامه های تخصصی در حوزه تلفن همراه و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است.
شرکت پکتوس امیدوار است با ارائه خدمات در زمینه هایی که بدان اشاره شد، بتواند گام کوچکی در جهت ارتقای زندگی توانیابان با آسیب بینایی بردارد.

 
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت