گزارش خبرگزاری ایسنا از پیشرفت های جدید در NoteTaker شرکت پکتوس

روز دوشنبه ۲۶ مهر، در حاشیه مراسم انجمن نابینایان ایران به واسطه گرامی داشت روز جهانی ایمنی عصای سفید، از پیشرفت های جدید “NoteTaker” شرکت پکتوس رونمایی شد.
در ادامه، گزارش خبرگزاری ایسنا در همین ارتباط را می خوانید.
توضیح آنکه در ابتدا روزنامه ایران سپید نیز گزراشی در همین ارتباط منتشر کرده بود.

پژوهشگران کشور اخیرا در حال توسعه نوعی نمایشگر بریل هستند که قابلیت اتصال به اینترنت، پشتیبانی از فایل های صوتی و متنی و امکان اتصال بیسیم به سیستم عامل “AnDroid” را دارد.
به وسیله این دستگاه، کاربران نابینا خواهند توانست متون اینترنتی و صفحات موجود در تبلت‌ها و گوشی‌های خود را به صورت خط بریل در اختیار داشته باشند.

به گزارش ایسنا “NoteTaker”، نوعی از نمایشگر بریل است که علاوه بر عهده‌دار بودن نمایش حروف بریل در زمان اتصال به رایانه، می تواند خود به صورت مستقل و بدون اتکا به کامپیوتر هم کار کند.

یکی از شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه که ۲۵ سال سابقه فعالیت در زمینه سخت افزار و نرم افزارهای رایانه ای ویژه نابینایان را دارد و تنها تولید کننده کشور در زمینه ابزارآلات بریل محسوب می شود، اقدام به تولید دستگاه “”NoteTaker، برای نابینایان کرده است.

امیر سرمدی، از همکاران این پروژه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به نیاز نابینایان به دستگاه “Note Taker “گفت: در این پروژه تحقیقاتی، به تازگی نرم افزار پخش کننده ی فایل‌های صوتی به این  دستگاه اضافه شده است.
به کمک این “Music Player دسترس پذیر”، کاربران قادر خواهند بود فایل‌های صوتی خود را به راحتی اجرا و گوش کنند.
وی دیگر تغییرات انجام شده در این دستگاه را امکان اتصال فلش به NoteTaker”” و امکان انتقال فایل از فلش به دستگاه و بالعکس را دانست و ادامه داد: علاوه بر این، کاربران این امکان را خواهند داشت که فایل‌های مختلف را از روی خود فلش نیز اجرا کنند.

سرمدی خاطرنشان کرد: به کمک تغییرات جدید، کاربران می توانند دستگاه را به کمک بلوتوث، به صورت بیسیم به لپتاپ یا رایانه شخصی خود متصل کنند و با استفاده از صفحه خوان NVDA، به عنوان یک نمایشگر بریل نیز از دستگاه استفاده کنند.

به گفته این محقق، این دستگاه همچنین مجهز به دیکشنری، ماشین حساب و قرآن کریم است که به صورت دسترس پذیر در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت.

سرمدی همچنین از طراحی نرم افزاری برای باز کردن و خواندن فایل‌های متنی با پسوندهای doc و docx در NoteTaker خبر داد و افزود: به کمک این برنامه، فایل‌های متنی با هر حجم و ویژگی، با سرعت قابل قبولی در NoteTaker برای خواندن در اختیار کاربران نابینا قرار می‌گیرد.

وی به اقدامات توسعه‌دستگاه “NoteTaker” اشاره کرد و گفت: در حال حاضر مطالعاتی برای اتصال بیسیم این دستگاه به سیستم عامل AnDroid در دستور کار داریم. به این ترتیب، کاربران خواهند توانست متون و صفحات موجود در تبلت‌ها و گوشی‌های خود را نیز به صورت بریل در دسترس داشته باشند.
سرمدی امکان اتصال دستگاه به مودم از طریق وایفای را از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای این پروژه نام برد و ادامه داد: از این طریق، کاربران قادر خواهند بود بدون کمک لپ‌تاپ یا گوشی و فقط با استفاده از NoteTaker””، به اینترنت متصل شوند. تحقق این هدف، نیازمند نوشتن مرورگرهای دسترس پذیر ویژه افراد نابینا است که برنامه نویسهای این پروژه در شرکت پکتوس، در حال انجام آن هستند.

وی از آماده سازی و عرضه این دستگاه تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: از آنجا که “”Note Taker تولید شده مجهز به سیستم عامل است، برای ما این امکان وجود دارد که آن را برای نیازهای خاص اقشار مختلف نابینایان مناسب سازی کنیم.
به طور مثال، می‌توان دستگاه را به صورت اختصاصی برای نیازهای اقشاری چون دانش‌آموزان، دانشجویان یا پژوهشگران نابینا، شخصی سازی کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که با حمایت دولت از این پروژه، زمینه دسترسی بیشتر نابینایان به فناوری‌های نوین در ایران فراهم  شود.

 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت