تقدیر از شرکت پکتوس در نخستین جشنواره خط بریل فارسی(بریلفا)

ارسال شده در  

اختتامیه نخستین جشنواره خط بریل (بریلفا) روز سه شنبه ۲۶ آذر ماه در محل سالن کتابخانه و اسناد ملی با حضور جمعی از مسئولان و نابینایان برگزار شد.

نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) به همت کتابخانه ملی و با هدف بهبود جایگاه بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان، رفع کاهش تدریجی استفاده از این خط در دو دهه اخیر در ایران، توجه ویژه سازمان ها و معاهدات بین المللی بر حفظ و گسترش و رسمیت بخشی بیشتر به آن و همچنین بازشناسی و معرفی خط بریل به جامعه برگزار شد. در این مراسم اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اسوتان اسوتکوفسکی رئیس دفتر منطقه ای یونسکو، سید جواد حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور حضور داشتند.
اسوتان اسوتکوفسکی، نماینده منطقه ای یونسکو در تهران در این مراسم ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری چنین جشنواره ای در ایران گفت: بسیار مفتخرم که در ایین اختتامیه نخستین جشنواره خط بریل بریلفا حضور دارم. چهارم ژانویه سال جاری مانیز تاثیر شگرف اختراع خط بریل بر  روی زندگی نابینایان را جشن گرفتیم.
وی ادامه داد: این روز توسط مجموع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید تا نیاز بخشی از جامعه را به رسمیت بشناسد.
یونسکو در اواخر دهه ۱۹۴۰ تا اوایل ۱۹۵۰ از یکسان سازی خط بریل حمایت کرد از این رو همه برنامه های یونسکو اعم از فرهنگی و علوم را برای ترویج  فرهنگ یکسان سازی اختصاص دادیم.
نماینده منطقه ای یونسکو در تهران با اشاره به پیشرفت فناوری های نابینایان گفت: پیشرفت فناوری در حوزه نابینایان بسیار قابل توجه و تقدیر است اما باید این پیشرفت در راستای تکامل خط بریل باشد نه انکه جایگزین این خط شود‌.
اسوتکوفسکی در پایان صحبت هایش از ارزش خط بریل و جایگاه ان برای نابینایان گفت: خط بریل بیش از انکه یک خط برای جامعه هدفش باشد ابزاری برای برابری نابینایان با دیگر افراد است. امیدوارم این رویدادها فرصتی باشد تا اهمیت خط بریل را فراموش نکنیم.
در پایان مراسم از آثار برگزیده نیز تقدیر شد که از شرکت پکتوس به خاطر دو دهه فعالیت در زمینه توسعه خط بریل با کمک فناوری و به جهت تولید دستگاه برجسته نگار هوشمند همراه تقدیر شد.

https://www.aparat.com/v/pyxvZ

 
 
پیوند ها     پرسش و پاسخ
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .
طراحی سایت